A történeteket szokás úgy kezdeni, hogy „már a régi görögök is …”de ez most nem igaz. Az aszalva tartósítást már a Kinai Birodalomban is aktívan művelték.
Az aszalás amúgy a világ legegészségesebb tartósítási eljárása, hiszen semmilyen tartósítószert és egyéb hozzáadott anyagon nem tartalmaz (hogy az alapanyagban mi van, az persze a termelő titka).
A technika évezredek óta ismert, de ma már nem szükséges a Vezúv déli lejtőin termett paradicsomot a nápolyi háztetőkre kiterítve szárítani. Itt a szezonja az otthoni kísérletezéshez, egyben jó edzés egy karantén alatti unaloműzőnek.
8 ilyen tálca = 3 kg paradicsom, Aztán jó, ha lesz belőle 30 dkg,
Keményhúsú paradicsom némi fűszer, só, és indulhat az aszalás
Hihetetlen segítség, ha a leves főzéshez nem kell kiszáguldani a piacra zöldségért, hazacipelni, megpucolni, feldarabolni, hanem elég a zacskóból egy kanálnyit beleszórni a levesbe, és kész. 20 perc főzés után pontosan olyan lesz, mint ha friss zöldséget használtunk volna. Ez talán csak a paradicsomra nem igaz. Annak megmarad jellegzetes aszalt formája, viszont valami elképesztően – friss paradicsomnál soha nem tapasztalható - tömény édes íze, aromája van
Jön a tél: vegyes leveszöldség,(gyökér, karalábé, zeller, sárgarépa), paradicsom, rizottó, pásztortarhonya
A kiemelkedően lusta (úgy mondják: kreatív) hegymászók aztán rájöttek, hogy nem csak zöldséget, meg gyümölcsöt lehet szárítani otthoni technikával, hanem a legkülönfélébb ételeket is. Bolognai spagetti, rizseshús, marhapörkölt burgonyapürével, meg ehhez hasonlókat is. A kreativitáshoz persze nagyban hozzájárult, hogy egy 120 grammos gyári adag (ebből hidratálás után 40 deka, a frisstől nem különböző finom étel lesz.) ára 2000 forint körül van.
Természetesen én is gyorsan kipróbáltam: zöldséges rizotto, kínai szezámos sertésszelet, bolognai tészta, pásztortarhonya. Az eredmény ráncos, fura színű, felismerhetetlen valami lett. Nem véletlen, hogy a dehidrált termékek gyári csomagolása soha nem átlátszó. Viszont drága.
Hát igen. Ránézésre ezért a család nem fog hajba kapni
Ez még ugyan az, csak a zacskóból kiöntve, Nyugi! hidratálás után szebb és több lesz!.
Ugyan az 3 deciliter forró víz és 20 perc után: Bolognai fussili és kínai szezámos sertésszelet.
Szóval gondoltam, ha a Himalája környékén működik, akkor az én kemény (két éjszakás apartman hoteles, termálfürdős) sporttevékenységem gyors kalóriapótlására is megfelel. Nem kell tábori körülmények között főzőcskézni, vagy étteremre vadászni. Az ilyesmi sok időt el tud venni a jól megérdemelt dagonyázástól.
Így aztán nálam bevált. Ráadásul készítése remek otthoni játék ezekben a koronás időkben.