Úgy szokás kezdeni, hogy „Már a régi görögök is …”, de a fagyi története azért messzebbről indul, mert a kínaiak már ötezer évvel ezelőtt felfedezték a tejből, jégből készül édességet. Ma úgy gondoljuk, ez volt a fagylalt őse.
Jégbezárt torták. Lúdláb, Szilvásgombóc, Pándi megy, Fekete erdő, Szatmári szílvaHippokratész orvosságként ajánlotta betegeinek, Nagy Sándor élénkítő szerként fogyasztotta a csaták előtt. Néró császár pedig rabszolgáival négyszáz kilométeres messzeségből hozatott jeget, hogy elkészíthessék neki a mézzel, ibolyával, rózsavízzel, fahéjjal és gyümölccsel kevert csemegét.
Mit kérsz kisfiam? A pirosat! Sárga és zöld húsú dinnye
A világ első nyilvános fagylaltozója 1672-ben Párizsban nyílt meg, ahol nyaranként citromfagylaltot árultak. Népszerűségére jellemző, hogy az akkori celebek, Voltaire, Rousseau, Diderot, Napóleon is törzsvendég lett..
Itt csak a sorrend lehet a kérdés. Adrenalin, Afrika koktél, fekete keksz, túrógombóc , pöttyös túros
Hazánkba a legenda szerint olasz közvetítéssel került a fagylalt. Mátyás király felesége, Aragóniai Beatrix hozott magával, udvari sütő-, és cukrászmestereket, akik ismerték a fagylaltkészítés módját. A mohácsi vészt követően a törökök másfajta édességeket tettek általánossá, így a fagyi csak az 1700-as elején tűnt fel újra, de különlegessége miatt – akkori szóhasználattal - jeges nyalatot még az 1700-as években is csak a főúri kedvtelések között tartották számon. Az elnevezése sem egységes. Hol olasz nyelven gelatónak (fagyasztott), hol németül, Eisnek (jég) nevezik. Ezt megunva Báróczi Sándor testőr író találta ki rá 1775-ben a ma is használt fagylalt szót, de a kifejezés csak közel 100 év múlva került be igazán a köztudatba.
Az eperfagyi finom, a görögdinnye fagyi meg trendi
Közben persze a fagyi egyre népszerűbbé vált. Sisi királyné kedvence például ibolyából készült. A hideg nyalat ismerté válásában nagy szerepük volt az olyan tradicionális székesfővárosi cukrászdáknak, mint a Lukács, a Hauer, a Ruszwurm, az Auguszt. A fagylaldáknak, hűsöldéknek nevezett helyeken üvegtálban, porcelánban, fémkelyhekben szolgálták fel a fagylaltot, de fogyasztása akkor ugrott meg igazán, amikor 1904-ben, a Saint Louis-i világkiállításon egy szíriai fagylaltárus – aki megelégelte a kelyhek mosogatását – azzal lepte meg vendégeit, hogy édes pitatésztába töltötte, s ezzel ünnepélyesen feltalálta a tölcsért és így megszületett a FAGYLALT!
Néhány éve divatba jöttek a joghurtfagylaltok is, amelyeket gyümölcsökkel ízesítenek, az extrém ízek kedvelőinek pedig az elbitangolt fantáziájú cukrászok képesek előrukkolni lecsós, pacalos, sajtos, chilis fagylaltokkal.
És akkor most melyiket válasszam:
Ime a kreatív választék (fagyiban):
Zöldséges gyümölcsfagylalt: Petrezselymes kiwi
Nem tökölődtek! Kapros fehércsoki fagyi
Bevallom, még rétesben sem ettem ilyent, nem hogy fagylaltban, Fügés rétes fagyi
A paprikás csirke azért talán egy kicsit durva. Persze csak ha nem (tejfölös) uborkás fagyival esszük.
Bátorság próba: céklás narancs fagyi.
Laktózmentes fagylaltok. A bodzás joghurt, pino pinguino, rebarbara és társai
Itt a vendég bármilyen fagylaltot kérhet - ha az vanília fagyi Nyolc féle ízben
A többihez képest szinte már tradicionális ízvilág: Adrenalin és Afrika koktél
Aki eddig nem jutott eszébe egy kis nassolás, az ezt a képet nézze meg.
Forrás:http://hvg.hu/gasztronomia/20070801_fagyi_jeg_okor_fagyizo_tolcserhttp://nagyutazas.hu/magazin/article.php?id=794http://www.soleluna.hu/soleluna.php?fagylalt-kiszallitas=a_fagylalt_tortenete